- Witaj. Jak tytuł sugeruje, jest to już druga część. Można więc śmiało wyciągnąć wniosek, że jedynka odniosła sukces. Nie wszyscy jednak mieli okazję ją przeczytać. Opowiedz o tamtej książce, pomyśle na taką, a nie inna formułę i zdradź skąd pomysł na taki tytuł.
Paweł Urbańczyk: Witaj. To prawda - „Maraton z blatu 2.0” to druga część książki, pierwsza część została wydana z inicjatywy Jakuba Karpa w 2004 roku. „Jedynka” została odebrana entuzjastycznie, dla wielu zawodników stała się wtedy vademecum ścigania w maratonach MTB. Ale masz rację – nie wszyscy kojarzą pierwszą część książki i nie wszyscy ją czytali. Została wydana mimo wszystko dobrych kilka lat temu, a w polskich maratonach również nastąpiła wymiana pokoleniowa. Wiele osób sprzed 10 lat nadal się ściga i myślę, że tytuł będzie kojarzyło bez problemu. Faktycznie – młoda fala mogła nigdy o książce nie usłyszeć.
Pomysł na pierwszą część książki powstał w 2003 roku. Nastąpił wtedy prawdziwy boom na maratony – stały się imprezą masową. Wystartować i zmierzyć się z trasą maratonu mógł praktycznie każdy, kto miał dobre chęci. Natomiast wielu amatorów startujących pierwszy raz nie miało pojęcia, co może spotkać ich na trasie, jak się przygotować, jak przygotować sprzęt, jakie pożywienie zabrać na trasę i w jakich ilościach.... Pytania można by mnożyć. Tak było w przypadku Jakuba Karpa, który był w temacie „zielony”, ale wkręcił się w maratony MTB. Kuba postanowił znaleźć odpowiedzi na swoje pytania w prosty sposób – u ekspertów, czyli ówczesnej czołówki maratończyków. Należeli do niej Katarzyna Marszałek, Zbigniew Orłowski, Michał Bogdziewicz, Mirosław Bieniasz oraz ja. Kuba odwiedził nas wszystkich osobiście i zadał zestaw 50 pytań. Pytań sporządzonych z punktu widzenia przeciętnego amatora chcącego wystartować efektywnie w maratonie MTB. Stąd formuła książki w formie wywiadu. Pytania i pięć kompletów odpowiedzi na każde z nich od 5 czołowych zawodników.
Tytuł? W 2003 roku jednym z absolutnych wycinaków maratonowych w Polsce był Michał Bogdziewicz. Przy okazji swojego wywiadu i opisu walki na jednym z maratonów użył właśnie tego zwrotu „że jechał cały maraton z blatu”. Innymi słowy dysponował mega mocą. Stąd pewnie tytuł. Myślę, że każdy, kto przeczytał książkę, również poczuł więcej mocy w postaci motywacji do treningów. Myślę, że w przypadku drugiej części książki motywacji będzie jeszcze więcej.
Obowiązkowa lektura każdego maratończyka
- Rozumiem, że w ciągu tych kilku lat w temacie sprzętu, treningu, taktyki, suplementacji oraz wszystkiego, co przekłada się na sukces, zaszły tak duże zmiany, że tamte porady stały się nieaktualne?
P.U. To prawda – 10 lat ewolucji to przepaść. Dużo się pozmieniało – dla ambitnego amatora kolarstwa w dzisiejszych czasach zgrupowanie to już pewien standard, podobnie ze wsparciem trenerskim i trenowaniem na podstawie badań wydolnościowych. W życie weszły nowe standardy i o tych standardach między innymi opowiada książka. Czy tamte wszystkie porady są nieaktualne? Na pewno nie – niektóre prawa kolarskie, podobnie jak prawa fizyki się nie zmieniają i nie ulegają dezaktualizacji. Każdy, kto odkurzy starą książkę i zestawi ją z nową, z pewnością będzie miał okazję do porównań.
- Zawodnicy, którym zadałeś pytania do nowej książki… to ci sami ludzie, którzy udzielili wywiadu Kubie w 2004 roku?
P.U. W pierwszej części książki bohaterów dobierał Kuba na podstawie klasyfikacji generalnych. W przypadku nowej książki po wspólnej, długiej dyskusji zdecydowaliśmy się na nowych bohaterów. Powiem tak – będzie naprawdę ciekawie – przykładowo będzie można przeczytać wypowiedzi Adriana Brzózki. Adrian to rasowy zawodnik XC z sukcesami w maratonach. Co specjalista od XC myśli o naszej dyscyplinie? Tomasz Jajonek, którego znam osobiście praktycznie od początku jego startów w maratonach, to przykład zawodnika, który przeszedł w ciągu 3 lat drogę od zera do bohatera. Jak to zrobił? Ewelina Ortyl to zwyciężczyni kultowego Salzkamegut Trophy na dystansie 200 km i wielokrotna zwyciężczyni maratonów na dystansie giga. Jak daje radę łączyć obowiązki zawodowe i trening? Zbyszek Krzeszowiec – to persona, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Zawodnik kategorii M6, a na maratonach łoi wielu zawodników z kategorii M2 i M3. Jak daje radę w takim wieku ścigać się z taką efektywnością? Bartek Banach to zwycięzca Pucharu Polski w Maratonie i zawodnik mający wiele doświadczeń w peletonie szosowym. Jak wyglądają jego treningi? Czy to treningi szosowe dają takie efekty na maratonach? Bogdan Czarnota – zawodnik, który w ostatnich latach rządzi i dzieli na dystansach giga najtrudniejszych maratonów MTB w Polsce a przy tym z powodzeniem pomaga innym zawodnikom jako trener. Połączenie olbrzymiego doświadczenia, wiedzy i praktyki. Czy można nie zadać takiemu zawodnikowi pytań o trening, przygotowanie, podejście mentalne?
- Nie jest tajemnicą, że jesteś wzorem dla wielu młodych kolarzy, którzy stawiają pierwsze kroki w MTB. Nie myślałeś, że gdy przeczytają, co piszesz i uświadomią sobie jak tytaniczną pracę trzeba wykonać i jak wielu rzeczy należy się wyrzec, by dojść na szczyt, to zrezygnują już na starcie?
P.U. Bardzo trafne pytanie. W książce poza wywiadami jest opis moich dwóch sezonów ścigania i faktycznie jest tam dużo o tytanicznej pracy. Jak sam czytałem teraz o moich treningach w 2005, to świadomość tego ile i jak wtedy trenowałem dość mocno mnie przerasta. Dlaczego? W tamtych latach byłem zawodnikiem podchodzącym zbyt ambitnie do tematu treningów. Zawodnikiem, który często dużo za dużo dokładał do pieca, a za mało odpoczywał. Wszystko to postarałem się odpowiednio skomentować i wskazać prawidłowe ścieżki rozwoju dla młodych. Więc nie ma obaw.
Odnośnie tytanicznej pracy, w wywiadach odpowiedzi udziela oprócz mnie 6 osób i w tym temacie raczej korelacja pomiędzy odpowiedziami jest duża. Kolarstwo to w końcu jeden z najbardziej wymagających sportów wytrzymałościowych – trudno z tym faktem polemizować.
Jednym z celów książki jest to, aby inspirowała. „Chcesz być lepszy? Poznaj nowe kierunki rozwoju. Spróbuj zrobić kolejny krok w przód”.
Autor na kultowej trasie w Karpaczu
- Paweł, ilu zawodników odpowiadających w książce na Twoje pytania, tyle opinii, które czasem trochę, a innym razem zasadniczo się różnią. Podaj skondensowany przepis na sukces w tym sporcie.
P.U. Jest zawarty w środku książki:) Odpowiedź na pytanie 31.
- Dziękuję i… za kilka lat oczekujemy na „Maraton z blatu 3.0” :)
Rozmawiała:
Monika Tiffert
Kilka wybranych pytań, na które odpowiedzi znajdziecie już niedługo:
15. Co sądzisz o rowerach na wielkich kołach? (twentyninerach)?
21. Na ile możesz modyfikować sprzęt dostarczony przez sponsorów?
25. Ile lat trwało dojście do wyników, które zainteresowały sponsora i jak się zawiązała pierwsza współpraca?
33. Czy monitorujesz formę badaniami wydolnościowymi, morfologicznymi lub innymi, albo stosujesz
własne testy (np. czasówkę)?
36. Czy stosujesz periodyzację i jak to wygląda w praktyce (jakie cykle, ile trwają, na co kładziesz nacisk w
poszczególnych cyklach)?
46. Czy trenujesz technikę jazdy i jakimi metodami?
52. Czy stosujesz odżywki – czy suplementacja to marketing czy jest niezbędna do sukcesu sportowego?
60. Jak sobie radzisz przed startem ze stresem i czy masz specjalne sposoby na koncentrację?
71. Czy dałeś się kiedyś wykiwać rywalowi?
81. Wymarzony maraton / wyścig etapowy, w którym chciałbyś wziąć udział?
Więcej informacji o książce